Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua, sunt in concediu medical cod 14, medicul specialist la care sunt mi-a eliberat un referat pentru comisie pentru prelungirea concediului incepand cu data de 01.04.2019.Azi am fost la comisie data de 22.03.2019 si am primit referat cu aprobarea prelungirii.Ulterior am fost sunata de la alt spital ca voi fi spitalizata din data de 25.03.2019.Acum in baza referatului cine are obligatia sa imi elibereze concediul de pe luna aprilie?In data de 29.03.2019 cand trebuie eliberat concediul eu voi fi internata la alta institutie, imi poate elibera medicul care a primit aprobarea concediul ?
Daca veti fi internata, spitalul va elibera certificat medical pentru perioada 25 martie pana veti fi externata, eventual si dupa. Pe baza aprobarii de la comisie, se va prelungi acel certificat cat va fi posibil de catre medicul specialist.
Suprapunerea certificat spital - certificat medic specialist se va rezolva conform prevederilor legale:

ART. 33 din Ordin 15/2018 - norme de aplicare a OUG nr.158/2005

(3) În situația în care unui asigurat i se acordă în aceeași lună două certificate de concediu
medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizația se calculează după cum
urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizația se va calcula numai pentru zilele
cuprinse între data începerii valabilității acestuia și data începerii valabilității celui de-al doilea
certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea
certificat medical se va înscrie în rubrica "Observații" a certificatului de concediu medical
"Suprapunere cu CM seria ..... nr. ..............";
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de
valabilitate a primului certificat medical, indemnizația se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.

Multa sanatate!
Va multumesc frumos.