Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se stabilește pensia de întreținere pentru un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se stabilește pensia de întreținere pentru un minor când părintele debitor nu are venituri și mai are doi copii în întreținere?

Buna ziua,
Cum se stabileste pensia de intretinere in acest caz: o mama are 3 copii, fiecare din casnicii diferite. Doi copii se afla in intretinerea ei, cu domiciliul la ea, al treilea in intretinerea tatalui acestui copil, cu domiciliul la el.
Mama nu are venituri.
Pensia pentru copilul care nu se afla la ea se va stabili la venitul net sau brut minim pe economie?
Care este cuantumul minim care se poate stabili?
Pot partile stabili de comun acord o pensie?
Manuela Rășină, administrator
Mama inteleg ca nu munceste, are oricand varianta de a-si cauta totusi un job. Are copii de intretinut... Sub minimul legal sunt sanse infime.
Mama nu muncește pentru ca are o fetiță de 5 luni in îngrijire

Liliana Gradinaru a scris:

Mama inteleg ca nu munceste, are oricand varianta de a-si cauta totusi un job. Are copii de intretinut... Sub minimul legal sunt sanse infime.