Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxare inversa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxare inversa

V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea situatie:firma A din Olanda inregistrata in scopuri de TVA vinde firmei B din Romania,fiind inregistrata in scopuri de TVA in Ro
marfuri,care reprezinta o achizitie intracomunitara si se face taxare inversa.Transportul este facturat de firma C din Olanda,fiind si aceasta inregistrata in scopuri de TVA.Intrebarea mea este daca si la transport se face taxare inversa,si daca da,in decontul de TVA valoarea transportului se trece la achizitii intracomunitare de bunuri randul 4 si 15 avand obligatinitatea depunerii trimestrial a decl 390,sau transportul se trece la randul 3 reprezentand servicii
Ordin nr. 1746 din 16/12/2008pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului (300) "Decont de taxă pe valoarea adăugată" spune asa:
Rândul 3 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*), privind baza de impozitare pentru livrările de bunuri/prestările de servicii care nu sunt impozabile în România pentru că nu au locul livrării/prestării stabilit, conform art. 132 şi 133 din Codul fiscal, în România, precum şi pentru livrările intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b) şi c) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare**), inclusiv regularizările ulterioare datorate unor evenimente care determină modificarea datelor declarate iniţial, precum: acordarea de reduceri de preţ, modificarea preţului de vânzare, nedeclararea din eroare a livrării/prestării sau a livrării intracomunitare în perioada în care intervine exigibilitatea taxei, orice alte evenimente menite să conducă la modificarea datelor declarate iniţial şi inclusiv sumele din facturile pentru încasări de avansuri parţiale pentru livrările intracomunitare de bunuri, scutite.

Rândul 4 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare pentru achiziţiile intracomunitare de bunuri taxabile în România, precum şi baza de impozitare pentru achiziţiile de bunuri efectuate de către beneficiarul unei livrări ulterioare efectuate în cadrul unei operaţiuni triunghiulare, pentru care acesta este obligat la plata taxei conform art. 150 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal, şi taxa pe valoarea adăugată aferentă, pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare**), inclusiv regularizările ulterioare datorate unor evenimente care determină modificarea datelor declarate în cadrul aceluiaşi trimestru calendaristic şi inclusiv sumele din facturile primite pentru plăţi de avansuri parţiale pentru achiziţii intracomunitare de bunuri. Se înscriu, de asemenea, reducerile de preţ acordate ulterior de furnizor, într-un alt trimestru decât cel în care a intervenit exigibilitatea pentru achiziţiile intracomunitare respective;
Rândul 15 - se înscriu aceleaşi informaţii declarate la rd. 4.
Deci atentie la randul 3 este vorba de livrare si jurnal de vanzari si la randul 4 este vorba de achizitie intracomunitara,la randul 3 numai daca facturati dvs serviciul ca si livrare intracomunitara sau prestare de serviciu daca bine am inteles eu
prestarile de servicii nu se cuprind in 390
ContSters109653, utilizator
iudith2000 a scris:

[...] in decontul de TVA valoarea transportului se trece la achizitii intracomunitare de bunuri randul 4 si 15 avand obligatinitatea depunerii trimestrial a decl 390,sau transportul se trece la randul 3 reprezentand servicii

Transportul se trece la randul 3 si nu se face declaratia 390.