Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizare firma constructii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizare firma constructii

Buna ziua, sunt student si doresc sa infiintez o firma (microintreprindere )cu activitate in constructii - amenajari interioare si exterioare (termoizolatii).

De ce autorizatii am nevoie pentru functionare?
Cum le pot obtine si in ce consta procesul?

Imi trebuie o anumita calificare pe constructii? Diploma ceva?

Cei care au mai multe informatii si stiu le-as fi foarte recunoscator daca ar posta aici.

Multmuesc frumos
Puteti sa va inregistrati ca persoana fizica autorizata sau Intreprinderea individuala(II) ambele reglementate de de OUG nr.44/2008.
Nu cred ca doriti sa constituiti un SRL, pentru ca nu se stie cat va mai fi in vigoare impozitul forfetar care v-ar da batai de cap.
Sigur ca va trebuie sa dovediti o anumita calificare in constructii sau sa dovediti ca aveti experienta in domeniu prin prezentarea de acte care sa ateste acest lucru.
Daca sunteti student la fac. de constructii, poate o adeverinta de acolo v-ar putea fi utila. E o parere
Daca vreau sa infiintez un SRL avand ca obiect de activitate constructiile si amenajarile interioare si exterioare, sa angajez oameni calificati in acest domeniu, ce autorizatii trebuie sa obtin?