Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa salubrizare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa salubrizare

In localitatea unde locuiesc, taxa de salubrizare se calculeaza in functie de numarul de persoane. Ceea ce e nedrept pentru ca serviciul prestat de firma de salubrizare pentru mine, noi fiind cu 3 copiii, este ABSOLUT identic cu cel prestat pentru cineva care locuieste singur, dar de 5 ori mai scump. Intrebarea mea este daca acest aspect ( o aberatie, parerea mea ) poate fi "corectat" prin metode legale? Este asta o situatie, de exemplu, de competenta Protectiei Consumatorului? Pentru ca dincolo de faptul ca este inclus in taxa anuala catre primarie, este un serviciu prestat de o firma privata. Sau daca nu, poate fi atacabil in instanta?
OvidiuB78, utilizator