Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... zugravit casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

zugravit casa scarii

Daca intr-o scara de bloc cu 14 apartamente vor sa se zugraveasca casa scarii si unii vor sa se faca fara asociatia de locatari iar unii vor prin asociatie, conform noii legi 196 din 20 iulie 2018. Cum este legal ?
Potrivit legii, prin asociatie
ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei
cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta
energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in/si pe proprietatea
comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de
asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa,
canalizare, incalzire, energie electrica; echipamente de echilibrare hidraulica a
instalatiilor; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul -
partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul;
tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele;
acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere;
personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru
administrator, contabil, instalator, electrician, portar, ingrijitor, personalul care
asigura curatenia etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori
persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorului/comisiei
de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; cheltuieli cu
produse si accesorii pentru curatenie, alte servicii administrative catre proprietatea
comuna.
Ionut.ion, utilizator
Casa scarii reprezinta parte comuna a carei administrare,intretinere si repartie implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Conform disp L nr 196/2018,proprietarii nu au dreptul sa intervina asipra partii comune de condominiu fara acordul asociatieid e proprietari
In speta executarea de igienizare la parte comuna de condominiu este de preferat sa fie executata de persoana/operator autorizat care poate elibera la finalul executiei documente justificative