avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se plătește întreținere pentru copiii sub 3 ani? ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se plătește întreținere pentru copiii sub 3 ani? Nu s-a făcut adunare generală pe tema asta și administratorul mi-a spus că legea nu se aplică

Buna ziua! Am un baietel nascuta pe 13,12,2017. De la data de 16,11,2018 platesc intretinere si pentru el. Este in regula acest lucru? Cand am intrebat cand o sa fie adunare comuna pentru votarea legii 67/2017 (sper ca nu am gresit nr. legii ) administratorul mi a zis ca nu o sa fie ca se aplica si nu se trec copii sub 3 ani, si nici nu a fost afisata nici o adunare pe tema asta.
Care este ultima varianta de lege, si este corect sau nu ca pentru un copil sub 3 ani sa se plateasca intretinere daca NU a fost facuta adunare pe tema asta?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 22:15, 2 Aprilie 2019
Este ok sa platiti.
Cititi legea 196/2018, Nu specifica nici un fel de scutire dela plata întreținerii pentru anumite categorii de persoane.
Ultima modificare: Luni, 1 Aprilie 2019
Ionut.ion, utilizator
S-a abrogat dispozitia legala care prevedea scutirea copiilor sub 3 ani de la plata intretinerii. Asadar, in prezent plateste intretinere si pentru copiii sub 3 ani.
Si moral si fizic trebuie sa platiti.Nu faceti un cos de gunoi zilnic de pe urma unui bebelus?nu coborati cu liftul zilnic sau de 5 ori?
Legea nr 67/2017 a fost abrogata
L nr 196/2018 obliga la achitarea lunara de cote intretinere de catre orice persoana care locuieste provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil indiferent de varsta,sex etc
Ce faci in situatia in care nu tota lumea isi trece copiii la intretinere si nu este de acord sa-i treaca?

Alte discuții în legătură

Nou-nascut la întreținere carmencalineata carmencalineata Buna seara! Va rog sa.mi spuneti dacă e obligatoriu sa.mi treaca bebelusul la întreținere, daca asa scrie in lege sau ce pot face sa nu.l treaca timp de cei ... (vezi toată discuția)
Copii trecuti pe listele de intretinere Bogdan_86 Bogdan_86 Conform vechii legi abrogate de L196/2018 care intra de astazi in vigoare, copiii pana in 3 ani puteau fi exceptati de la plata intretinerii. Inteleg ca in ... (vezi toată discuția)
Scutire copil sub 3 ani la intretinere - legea nr. 196/2018 Crispy2014 Crispy2014 Buna ziua. Stie cineva daca legea noua 196/2018 care abroga legea Legea nr. 230/2007(actualizata in 2017) mai prevede scutirea de la intretinere a copiilor ... (vezi toată discuția)