Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este legea depozitarii gunoiului menajer
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este legea depozitarii gunoiului menajer

Bună ziua! Sunt rezidenta intr-un bloc nou construit. Momentan pubelele pentru gunoi sunt depozitate în spatele blocului. Lângă blocul meu exista o vila unde proprietara ne-a obligat sa ne construim o magazie unde sa depozita pubelele altfel ne da în judecata. Dorește acest lucru pentru ca o sa vina vara și ii va mirosi. Este valabila aceasta reclamație? Mulțumesc
Dezvoltatorul daca nu a prevazut loc de depozitare pubele, amenajat corespunzator, nu a respectat legea. Prin actul de vanzare-cumparare, fara observatii legate de deseuri, proprietarii au preluat responsabilitatea dezvoltatorului.
Toti locatarii care au cumparat apartamente vor trebuie sa contribuie pentru amenajarea depozitarii si colectarii gunoiului menajer.
Puteti sesiza primaria (care a dat autorizatie de ctie. fara a exista in proiect posibilitatea de colectare a deseurilor) in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea este bine sa fie facuta de toti locatarii din zona.
Gasiti informatii aici: [ link extern ]
Daca proprietarul vilei va sesiza DJSP si DJSV veti primi amenzi contraventionale pana veti intra in legalitate. Proprietarul vilei poate deschide actiune in instanta, caz in care daca va avea castig de cauza (cel mai probabil, va avea) poate cere si daune materiale si/ sau daune morale de la locatari pentru disconfortul creat, plus cheltuieli de judecata.
bună ziua! ma confrunt cu o problemă similară și aș vrea să formulez o astfel de sesizare pentru a-i obliga pe vecinii din blocul alăturat să-și amenajeze un spațiu pentru depozitarea gunoiului menajer. În prezent helană emanată de deșeurile adunate ne pune în imposibilitatea de a deschide geamul/a ne aerisi locuințele, iar gunoiul nu este colectat cu zilele. Vă mulțumesc frumos anticipat pentru răspuns!
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] /