avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie invatamant.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie invatamant.

Ma poate ajuta cineva cum as putea sa fac un calcul, chiar grosso modo, pentru un pensionar care a fost educatoare timp de 25 de ani, apoi a intrerupt 4 ani, dupa care a fost pensionar pe caz de boala timp de 7 ani?
In prezent este la pensie de drept, cu o pensie de 877 lei (pe cupon apare 0,79 din punctul de pensie).
aceasta valoare aparea si inainte de a iesi la pensie de drept. La data iesirii la pensie de drept nu s-a modificat cuantumul.
Prin urmare, se pare ca pensia de boala era mai mare decat cea pentru limita de varsta, dar totusi mi se pare greu de crezut ca dupa 25 de ani de munca plus 7 cat a fost pensionar pe caz de boala sa aiba doar 877 lei pensie.
De aceea as vrea s afac un calcul în mare, urmand sa fac o cerere de recalculare.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 8 Aprilie 2019
clementmihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:38, 9 Aprilie 2019
Precizati separat din deciziile de invaliditate si limita de varsta:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta

Total puncte acumulate(punctul G).
Luna si anul nasterii.
Alte detalii de la punctul G.
Data nasterii: mai 1953
Stagiu de cotizare din decizie: 24 de ani si 7 luni conditii normale (munca efectiva)
De la punctul G:
Stagiu potential: 4 ani, 2 luni si o zi
Puncte acumulate: 22,96
Punctajul mediu 0,79644

Acestea sunt date din decizia din mai 2005 cand a iesit pe caz de boala la pensie.
In luna octombrie 2012 a iesit de drept la pensie. Eu aveam impresia ca anii 2005-2012 se calculeaza ca fiind ani in care a contribuit, sau poate s-au avut in vedere acesti ani si tot nu s-a ajuns la un cuantum mai mare..?

Va multumesc tare mult!
Anii de pensie de invaliditate au intrat in calculul pensiei de limita de varsta.
A disparut in schimb stagiul potential.
Eu nu stiu ce grad de invaliditate a avut.
Nu stiu nici punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta.
Cred in schimb ca cei de la casa .locala au facut calculul corect.
A avut gradul II de invaliditate. O sa fac si o cerere de recalculare la casa locala.
Va multumesc foarte mult.

Am control doar pe punctele aduse de stagiul potential
2,5 puncte.
Cate puncte a adus stagiul asimilat (pensia de invaliditate) nu am control total.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pe caz de boala gradul 2 coka23 coka23 Mama mea este pensionata pe caz de boala gradul 2 de aproximativ 16 ani si beneficiaza de o pensie foarte mica as vrea sa stiu daca se poate recalcula aceasta ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie conf.legii 192/2015 ionsisu ionsisu Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie: M-am pensionat in anul 2001, luna mai, la limita de varsta( ca persoana cu handicap congenital).La recalcularea ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie milucarmen milucarmen Buna ziua, am iesit la pensie conform art. 79, alin. 1, lit. b) din Legea nr. 263/2010 si vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia dupa limita de varsta sau ... (vezi toată discuția)