avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Intrerupere declaratie unica depusa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Intrerupere declaratie unica depusa

Anul acesta am depus pentru prima oara declaratia unica pentru a plati contributiile la sanatate pt acest an. Am contract de drept de autor. Pana acum am platit 600 lei, jumatate din suma.
Intrebarea este: daca de luna viitoare ma angajez cu ctr de munca, cum se procedeaza? Se face solicitarea din cont online sau trebuie sa merg pe la ei? Cum se procedeaza in acest caz?
Cel mai recent răspuns: AlinaMaria23 , utilizator 22:15, 12 Aprilie 2019
Oricand puteti depune o declaratie rectificativa cu noile sume.
Procedura este similara completarii si depunerii unei declaratii unice initiale doar ca bifati rubrica pe care doriti sa o rectificati si acolo introduceti noile sume.

Multumesc pt raspuns, dar nu inteleg ce anume trebuie sa modific pt ca voi fi angajata cu ctr de munca si ei imi vor plati cas si cass. Deci vreau sa renunt la declaratie ca nu mai are rost sa platesc si restul anului.
Dragos Dimitrescu a scris:

Oricand puteti depune o declaratie rectificativa cu noile sume.
Procedura este similara completarii si depunerii unei declaratii unice initiale doar ca bifati rubrica pe care doriti sa o rectificati si acolo introduceti noile sume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa imi platesc singura cass? adriana.toader92 adriana.toader92 Buna ziua! Angajatorul m-a platit pana acum cu contract individual de munca si drepturi de autor. Incepand din septembrie, ma va plati doar pe drepturi ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica Pospisil Pospisil in anul 2018 am depus declaratia unica si am contribuit la CASS, plata a fost efectuata la ANAF, dupa care am fost sesizat ca am neclarificari in declaratie si ... (vezi toată discuția)
Rectificare declarație anaf 2018 Samio Samio Bună ziua. În 2018 am depus declarația care a fost completata conform unui angajat care mi-a indicat sa bifez plata pt cass deși în acel moment nu munceam ... (vezi toată discuția)