Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un vecin care are vila în construcție ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un vecin care are vila în construcție neîmprejmuită hrănea un câine vagabond, care fuge după copii, atacă alte animale, face gălăgie etc. Poate fi tras la răspundere proprietarul de facto (nu și de jure) pentru aceste lucruri?

Un vecin tamp, care si-a inceput vila insa nu mai are bani nici s-o termine nici de gard, tot hranea un caine vagabond. Acel caine s-a improprietarit pe respectiva zona. Fuge dupa copii , latra, ataca alti caini/pisici. , face galagie, se pis.... oriunde vrea el. Poate proprietarul de facto (nu si de jure) sa raspunda pt el ? Tot zice ca nu e cainele lui si ca ii da doar din mila mancare. Cainele ieri a muscat pe sora mea, destul de adanc/grav.

Nu de alta dar asa pot si eu sa-mi iau un caine si sa-l tzin nevaccinat, si fara lesa pe motiv ca nu e al meu, ca nu am acte pe el.
Manuela Rășină, administrator
NU POATE FI RASPUNZATOR chemati ecarisajul pt a-l prinde
Manuela Rășină, administrator
Te rog sa-mi explici de ce nu e raspunzator? El a ingrijit un caine maidanez, ii lasa de mancare,etc. ? este sub ingrijirea lui acel caine.
Art. 1375

Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale

Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.

In cazul lui el NU ESTE PROPIETAR PE ACEST CAINE :) poti face dovada prin martori ca el serveste de el eventual
Pascal19, utilizator
Se serveste de el ...
de caine este vorba :)
se serveste de caine pt paza, etc