avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Bună seara.
Mă numesc Elena Militaru și în urma unui accident vascular cerebral am fost pensionata cu invaliditate cu grad accentuat în 2014.În 2016 a decedat soțul meu și am optat pentru pensie de urmas că era puțin mai mare cu 25 lei. În septembrie 2019trebuie să ies la pensie de limita de varsta în urma deciziei casei de pensii. Vă rog să-mi spuneți dacă trebuie să merg să fac cerere sau dacă am și handicap mediu pot să beneficiez mai repede.
Vă mulțumesc.
ELENA MILITARU
Cel mai recent răspuns: Militaru Elena , utilizator 18:05, 14 Aprilie 2019
Vă ruga să fiți mai coerentă. Nu se înțelege nimic clar din ce vreți să spuneți.

În prezent ce aveți, pensie de boală, sau indemnizație de handicap`?
Văd că scrieți că beneficiați de pensie de urmaș..........
Bună ziua. Sunt în pensie de boală. Am și o decizie de handicap și sunt plătită din pensie de urmas. Ce aș putea să vă spun, nu am făcut eu legile. Vă mulțumesc.

Dapix a scris:

Vă ruga să fiți mai coerentă. Nu se înțelege nimic clar din ce vreți să spuneți.

În prezent ce aveți, pensie de boală, sau indemnizație de handicap`?
Văd că scrieți că beneficiați de pensie de urmaș..........

Când împliniți vârsta legală de pensionare, trebuie să depuneți la Casa de Pensii cerere, pentru a vă trece de la PENSIE de boală, la PENSIE pentru limită de vârstă.

Dacă ați dobândit handicapul abia în anul 2014, nu vă oferă nici o reducere la vârsta de pensionare. Deci pensia pentru limită de vârstă o veți primi la vârsta standard.
Mulțumesc mult pentru raspuns.
O seară plăcută.

Dapix a scris:

Când împliniți vârsta legală de pensionare, trebuie să depuneți la Casa de Pensii cerere, pentru a vă trece de la PENSIE de boală, la PENSIE pentru limită de vârstă.

Dacă ați dobândit handicapul abia în anul 2014, nu vă oferă nici o reducere la vârsta de pensionare. Deci pensia pentru limită de vârstă o veți primi la vârsta standard.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua limita de pensionare a persoanelor cu handicap accentuat (grad. ii) florina2769 florina2769 Am 43 de ani,15 ani lucrati si as dori sa stiu daca ma pot pensiona dupa noua lege data la sfarsitul anului 2012\\inceputul anului 2013.Nu stiu exact daca a ... (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare bluetender bluetender Buna seara. Aş dori să ştiu care ar fi vârsta de pensionare în urmatoarea speţă: Un vecin ma rugat să mă interesez, la ce vârstă ar putea ieşi ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie de varsta? dorobantuflorica dorobantuflorica sant barbat ,nascut 23.noiem.1951am o vechime de37 ani de stagiu complet de cotizare si40 ani stagiu de cotizare realizat.actualmente sant pensionat boala ... (vezi toată discuția)