Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Bună seara.
Mă numesc Elena Militaru și în urma unui accident vascular cerebral am fost pensionata cu invaliditate cu grad accentuat în 2014.În 2016 a decedat soțul meu și am optat pentru pensie de urmas că era puțin mai mare cu 25 lei. În septembrie 2019trebuie să ies la pensie de limita de varsta în urma deciziei casei de pensii. Vă rog să-mi spuneți dacă trebuie să merg să fac cerere sau dacă am și handicap mediu pot să beneficiez mai repede.
Vă mulțumesc.
ELENA MILITARU
Vă ruga să fiți mai coerentă. Nu se înțelege nimic clar din ce vreți să spuneți.

În prezent ce aveți, pensie de boală, sau indemnizație de handicap`?
Văd că scrieți că beneficiați de pensie de urmaș..........
Bună ziua. Sunt în pensie de boală. Am și o decizie de handicap și sunt plătită din pensie de urmas. Ce aș putea să vă spun, nu am făcut eu legile. Vă mulțumesc.

Dapix a scris:

Vă ruga să fiți mai coerentă. Nu se înțelege nimic clar din ce vreți să spuneți.

În prezent ce aveți, pensie de boală, sau indemnizație de handicap`?
Văd că scrieți că beneficiați de pensie de urmaș..........

Când împliniți vârsta legală de pensionare, trebuie să depuneți la Casa de Pensii cerere, pentru a vă trece de la PENSIE de boală, la PENSIE pentru limită de vârstă.

Dacă ați dobândit handicapul abia în anul 2014, nu vă oferă nici o reducere la vârsta de pensionare. Deci pensia pentru limită de vârstă o veți primi la vârsta standard.
Mulțumesc mult pentru raspuns.
O seară plăcută.

Dapix a scris:

Când împliniți vârsta legală de pensionare, trebuie să depuneți la Casa de Pensii cerere, pentru a vă trece de la PENSIE de boală, la PENSIE pentru limită de vârstă.

Dacă ați dobândit handicapul abia în anul 2014, nu vă oferă nici o reducere la vârsta de pensionare. Deci pensia pentru limită de vârstă o veți primi la vârsta standard.