Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor doctorat

Bună seara!

Am obținut doctoratul in 2014. În viitor, as dori să predau 12 ore în domeniul (disciplina) în care am luat doctoratul și 6 ore în altă disciplină.
Intrebarea mea este punctuală: voi primi sporul de doctorat proportionat cu cele 12 ore lucrate în domeniul de pe diploma sau voi beneficia de suma intreaga?

Mulțumesc!
Veti lucra in sectorul bugetar sau privat ?
Sector bugetar, invatamant.

gdaa a scris:

Bună seara!

Am obținut doctoratul in 2014. În viitor, as dori să predau 12 ore în domeniul (disciplina) în care am luat doctoratul și 6 ore în altă disciplină.
Intrebarea mea este punctuală: voi primi sporul de doctorat proportionat cu cele 12 ore lucrate în domeniul de pe diploma sau voi beneficia de suma intreaga?

Mulțumesc!

1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

2. Legea 153/2017
Art. 14. - Drepturi salariale pentru deținerea titlului științific de doctor
(1) Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul.
Cuantumul salarial al acestei indemnizații nu se ia în calcul la determinarea limitei sporurilor, compensațiilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor prevăzută la art. 25.

3. Asadar, in opinia mea, timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza acordarea sporului pentru detinerea titlului stiintific de doctor.