avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor doctorat

Bună seara!

Am obținut doctoratul in 2014. În viitor, as dori să predau 12 ore în domeniul (disciplina) în care am luat doctoratul și 6 ore în altă disciplină.
Intrebarea mea este punctuală: voi primi sporul de doctorat proportionat cu cele 12 ore lucrate în domeniul de pe diploma sau voi beneficia de suma intreaga?

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:18, 16 Aprilie 2019
Veti lucra in sectorul bugetar sau privat ?
Sector bugetar, invatamant.

gdaa a scris:

Bună seara!

Am obținut doctoratul in 2014. În viitor, as dori să predau 12 ore în domeniul (disciplina) în care am luat doctoratul și 6 ore în altă disciplină.
Intrebarea mea este punctuală: voi primi sporul de doctorat proportionat cu cele 12 ore lucrate în domeniul de pe diploma sau voi beneficia de suma intreaga?

Mulțumesc!

1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
...

2. Legea 153/2017
Art. 14. - Drepturi salariale pentru deținerea titlului științific de doctor
(1) Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul.
Cuantumul salarial al acestei indemnizații nu se ia în calcul la determinarea limitei sporurilor, compensațiilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor prevăzută la art. 25.
...

3. Asadar, in opinia mea, timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza acordarea sporului pentru detinerea titlului stiintific de doctor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie doctorand ionescunicul ionescunicul Buna ziua As dori sa stiu daca un medic care primeste indemnizatie de doctorand lunar (50 % din salariul minim )pentru un contract de munca de 8 0re,poate ... (vezi toată discuția)
Spor doctorat pt jumatate de norma - noua lege AuraP AuraP Buna ziua, conform noii legi a salarizarii sporul de doctorat se acorda ca suma fixa, iar nu procent din salariu, aceasta fiind jumatate din salariul minim pe ... (vezi toată discuția)
Acordare spor doctorat se poate acorda spor de doctorat unei ... veronicam veronicam Acordare spor doctorat Se poate acorda spor de doctorat unei persoane care a obținut titlu de doctor in Decembrie 2021,dacă da, care este ... (vezi toată discuția)