avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Diferenţe de contribuţii rezultate din regularizarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Diferenţe de contribuţii rezultate din regularizarea anuală diferente stabilite in minus

Buna ziua,

Am primit in Spatiul Privat Virtual (platforma ANAF) doua documente in format PDF.

1. DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate (Anul 2014)
2. DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate (Anul 2015)

Pe ambele documente la sectiunea "II. Determinarea contributiei de asigurari sociale de sanatate" am urmatoarele:

3. Obligatii privind platile anticipate - Decizie curenta - Suma: X lei
4. Diferente de contributii rezultate din regularizarea anuala b) diferente stabilite in minus - Decizie curenta - Suma: X lei.

Spre urmare, aceste diferente stabilite sunt in minus.

Am descarcat tot de pe SPV (ANAF), documentele mele referitoare la plata contributiilor (D112 Contributii), iar pe anul 2014 si 2015 au fost platite contributiile la CASS pe veniturile pe care le-am avut. De asemenea, am cerut si primit document pe SPV referitor la Obligatii de plata, unde imi scrie ca am ZERO obligatii de plata.

Avand aceste informatii am urmatoarele intrebari:

a) Trebuie sa platesc eu sumele respective sau sa le primesc inapoi?
b) Ati intampinat asemenea chestiuni in activitatea Dvs?
c) Cum pot lua contact cu o persoana (jurist, contabil) care sa ma ajute contra-cost in aceasta privinta?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: bogdanCatalin88 , utilizator 12:44, 17 Aprilie 2019
Daca din regularizarea anuala sunt trecute acolo diferente stabilite in minus, trebuie sa vi se restituie dar cel mai bine ar fi sa mergeti la inspectorul de la ghiseul de la finante si va va da o cerere de compensare pe care va ajuta el s-o completati pe loc si cu acele sume puteti acoperi o parte din ceea ce va trebui sa platiti pentru 2019. Cererea trebuie depusa in maxim 3 ani de la data emiterii acelei decizii pentru a va putea folosi de acei bani.
Va multumesc pentru raspunsul prompt, domnule Neagu. Am sa va urmez recomandarea si am sa merg maine la inspectorul de la ghiseul ANAF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizii de impunere anuale pentru stabilirea cass pentru cetățean român cu dublă cetățenie, rezident din 2000 în străinătate Alcor_Gea Alcor_Gea Bună ziua. Sunt cetățean cu dublă cetățenie, rezident din 2000 în străinătate, căsătorit cu cetățean străin, în străinătate și am, din 2005 ... (vezi toată discuția)
Decizii impunere nr.630 - anulare? sonia1978 sonia1978 Buna ziua, In luna aprilie 2019 am primit decizii de impunere nr.630 pt. perioada 2014-2017. Avand in vedere acest comunicat ANAF: \"La inițiativa ... (vezi toată discuția)
Compensare diferente impozit stabilite in minus prest prest Buna seara. La o intreprindere individuala,prin decizia de impunere pt.veniturile realizate de pers.fizice in anul 2013, ANAF a facut compensare cu diferenta ... (vezi toată discuția)