avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare balerina
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare balerina

As dorii sa să știu care sunt condițiile actuale sau cele din legea pensiilor ce se afla iar în parlament. Ce vârstă și câtă vechime trebuie să aibă o balerina pentru a ieși la pensie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:25, 19 Aprilie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pentru balerini

Legea 263/2010
art.56
(1) Fac excepție de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel puțin:a) 20 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. a) pentru care reducerea vârstei
....
b) 20 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. f) pentru care reducerea vârstei standard de pensionare este de 15 ani;
....

(2) Vârsta standard de pensionare redusă potrivit prevederilor alin. (1) nu poate fi mai mică decât:
...
b) 50 de ani, în cazul persoanelor prevăzute la alin. (1) lit. b), cu excepția balerinilor și acrobaților, pentru care vârsta de pensionare nu poate fi mai mică de 40 de ani pentru femei și 45 de ani pentru bărbați;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot sa ies la pensie? ContSters276554 ContSters276554 Buna ziua, Sunt nascuta pe 07.01.1975 si lucrez ca balerina la Teatrul \\"Toma Caragiu\\" Ploiesti din 1.03.1994. Vreau sa stiu daca la implinirea varstei de ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare a balerinilor conform noii legi a pensiilor mateilivia1968 mateilivia1968 Buna seara,ma numesc Matei Livia si sunt balerin dansator la ansamblul Banatul din Timisoara,am o vechime de 20 de ani in domeniu si tot atatia de grupa 1.Dupa ... (vezi toată discuția)
Pensionarea femeilor la 65 ani dupa noua lege si in cazul balerinelor d_gabian d_gabian sunt in prezent balerina la un teatru din tara. m-am nascut in iunie 1969 si la data de 1 feb 2014 fac 20 ani lucrati numai in teatruca balerin plus alti doi ... (vezi toată discuția)