Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare balerina
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare balerina

As dorii sa să știu care sunt condițiile actuale sau cele din legea pensiilor ce se afla iar în parlament. Ce vârstă și câtă vechime trebuie să aibă o balerina pentru a ieși la pensie
pentru balerini

Legea 263/2010
art.56
(1) Fac excepție de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel puțin:a) 20 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. a) pentru care reducerea vârstei
....
b) 20 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. f) pentru care reducerea vârstei standard de pensionare este de 15 ani;
....

(2) Vârsta standard de pensionare redusă potrivit prevederilor alin. (1) nu poate fi mai mică decât:
b) 50 de ani, în cazul persoanelor prevăzute la alin. (1) lit. b), cu excepția balerinilor și acrobaților, pentru care vârsta de pensionare nu poate fi mai mică de 40 de ani pentru femei și 45 de ani pentru bărbați;
.....