Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arbori pe hotar teren categoria pajiste
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arbori pe hotar teren categoria pajiste

Bună ziua!
Sunt proprietarul unei parcele de teren, categoria de folosință PP (pajiște permanenta), cu suprafața de 0.60 ha. În urma cu aproximativ 20 ani, proprietarul parcelei învecinate a plantat pe hotar, pari din specia salcie, din 2 în 2 metri. Toate aceste sălcii au intrat în vegetație și în timp s-au dezvoltat foarte mult, mărindu-și diametrul, ocupând practic și din suprafața utila a parcelei mele. Dar nu asta este problema cea mai mare, ci faptul că, crengile acestor copaci pe de o parte se rup și ajung în iarba, impiedicandu-mă s-o cosesc, iar pe de alta parte umbresc foarte mult locul îngreunând astfel uscarea fânului, pe timpul verii. Am discutat cu vecinul aceste nemulțumiri ale mele, silicitandu-i sa taie aceste sălcii de pe hotar, dar nu este de acord.
Care ar fi baza legala prin care as putea sa-l oblig pe vecin sa taie aceste sălcii?
Vă multumesc anticipat!
Vlados, utilizator