Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am cerut unei companii de telefonie mobilă, după ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am cerut unei companii de telefonie mobilă, după expirarea contractului, să-mi șteargă datele cu caracter personal din baza de date dar m-au refuzat. Este legal să îmi folosească datele încă trei ani, așa cum au zis?

buna seara
am avut un contract pe 2 ani cu compania de telefonie Vodafon si in aprilie pe 8 a expirat .din acest motiv am trimis o cerere prin care ceream sa se stearga toate datele mele cu caracter personal din baza de dati si de la toti tertii parteneri.am primit un raspuns din partea lor ca nu imi pot sterge datele din baza de date inca 3 ani de zile de acum in colo si daca nu sunt multumit de raspunsul lor sa ma adresez instantei.
este legal sa imi foloseasca datele fara acordul meu? este legal sa nu stearga datele inca 3 ani de acum in colo?
in situatia asta ce pot sa fac sa stearga datele mele?
va multumesc anticipat pt un ajutor cat mai promt
Manuela Rășină, administrator
Operatorii de telefonie mobila sunt obligati legal sa pastreze pentru o perioada inregistrarile convorbirilor si sms-urilor, in consecinta nu pot sa stearga datele asa repede. dar poate cereti trecerea in anonimat
Adrian Dimitriu a scris:
Operatorii de telefonie mobila sunt obligati legal sa pastreze pentru o perioada inregistrarile convorbirilor si sms-urilor

Nu conținutul, ci datele convorbirilor. E o diferență mare între ele.
Și, conform Legii 82/2012, sunt obligați să le păstreze doar 6 luni.

Art. 3
(1)Furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice şi furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului au obligaţia de a asigura, pe cheltuială proprie, crearea şi administrarea unor baze de date în format electronic, în vederea reţinerii următoarelor categorii de date, în măsura în care sunt generate sau prelucrate de aceştia:
a) date necesare pentru urmărirea şi identificarea sursei unei comunicări;
b) date necesare pentru identificarea destinaţiei unei comunicări;
c) date necesare pentru a determina data, ora şi durata comunicării;
d) date necesare pentru identificarea tipului de comunicare;
e)date necesare pentru identificarea echipamentului de comunicaţie al
utilizatorului sau a dispozitivelor ce servesc utilizatorului drept echipament;
f) date necesare pentru identificarea locaţiei echipamentului de comunicaţii
mobile.
(2)Datele prevăzute la alin. (1) se reţin şi se păstrează timp de 6 luni de la data efectuării comunicării.

mercenarul, încă e devreme să solicitați asta. Peste 6 luni solicitați din nou ștergerea datelor și, dacă primiți același răspuns, puteți face reclamație la ANSPDCP.
buna seara,
multumesc pt raspuns.
am vrut sa strearga datele mele pt ca sunt sunat de tot felul de persoane care pretind ca fac sondaje in numele companiei .
asta se intampla dupa ce ar inchis abonamentul
@Ares-3: mai intai multumesc pentru update-ul cu 6 luni.
in al doilea rand, cu scuze, si fara sa intru in detalii tehnice: continutul convorbirilor include datele (asa cum le-ati definit). legal suna exact cum ati citat. daca insa analizati ce trebuie sa retina operatorul, avem:
a. datele personale ale celui ce suna, locul, precum si posibilitatea de a-l urmari in spatiu;
b. idem, pentru receptor;
c, d.: e clar;
e. ce telefoane/ dispozitive foloseau cei doi;
f. unde sunt telefoanele acum.
pe langa aceste informatii, datele personale, care in esenta inseamna CNP/ act identitate inseamna 15%.
Eu am înțeles din ce ați scris
inregistrarile convorbirilor si sms-urilor

că vă referiți la conținut, deci la înregistrarea convorbirilor dintre persoane și stocarea sms-urilor propriu-zise.

Probabil am înțeles greșit :)

mercenarul a scris:

am vrut sa strearga datele mele pt ca sunt sunat de tot felul de persoane care pretind ca fac sondaje in numele companiei .

Când vă mai sună întrebați-i cum îi cheamă (puneți-i să repete, de regulă se prezintă când încep convorbirea) și notați-vă. Își vor da seama că o faceți. Eventual silabisiți :)

Apoi, cereți-le să vă șteargă din baza lor de date și spuneți-le că dacă n-o fac și veți mai fi sunat o să-i reclamați la ANSPDCP. Eu așa am reușit să scap de mulți agenți, mai ales de la firme care vând dispozitive-minune de-alea care vindecă toate bolile pământului.
Ares-3, moderator