Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Este legal? - retragere greoaie de pe site de ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Este legal? - retragere greoaie de pe site de matrimoniale

Este legal ca un sait de matrimoniale pe care mi-am facut cont ,sa nu pot sterge contul decât daca trimit un fax cu explicații de ce vreau sa sterg contul si apoi ei sa-mi șteargă contul daca cred ca cererea este plauzibilă iar apoi sa-mi retragă din cont suma de 300 ron fara acordul meu drept taxa lunară ?
Manuela Rășină, administrator
Trimiteti catre persoana care detine site-ul respectiv o notificare prin care ii informati ca va retrageti consimtamantul privind prelucrarea datelor dvs cu caracter personal si solicitati stergerea imediata din evidentele site-ului a tuturor datelor cu caracter personal care va privesc.

GDPR (Regulamentul General privind Protecția Datelor) prevede dreptul de a fi uitat în articolul 17. Conform articolului 17, alineatul 1: Dreptul la ștergerea datelor (“dreptul de a fi uitat”), ”persoana vizată are dreptul de a obţine din partea operatorului ştergerea datelor cu caracter personal, fără întârzieri nejustificate”, iar operatorii sunt obligaţi să şteargă datele cu caracter personal, în cazul în care există unul dintre următoarele motive:

datele nu mai sunt necesare pentru scopurile pentru care au fost colectate sau prelucrate;
persoana vizată îşi retrage consimţământul pe baza căruia are loc prelucrarea;
persoana vizată se opune prelucrării în temeiul articolului 21 alineatul (1) dreptul la opoziție
există neclarități ce vizează legalitatea prelucrării datelor cu caracter personal;
datele trebuie şterse pentru respectarea unei obligaţii legale ce îi revine operatorului;
datele cu caracter personal aparțin unor copii cu vârsta sub 16 ani.