Forum Discuţii juridice Executare silită Intelesul legal al unui titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

Intelesul legal al unui titlu executoriu

In cazul unei executari (silite/voluntare) a unui titlu executoriu - hotarare de instanta, care este intelesul legal al titlului respectiv ?
Multumesc !
Daca vreti, fiti mai explicit, nu inteleg ce vreti de fapt sa aflati.
Se pune in executare ca si celelalte titluri executorii ..Adresati-va unui executor judecatoresc ..
In rest incercati sa fiti cat mai explicit daca doriti detalii ca nu prea s*a inteles ce vreti sa aflati.
Ca neprofesionist am inteles ca intelesul legal al unui titlu executoriu este intelesul acordat de initiatorul executarii lui - debitor/creditor . Daca acest inteles este contestat , intelesul legal este cel lamurit - in cadrul unei contestatii la titlu, de instanta care a pronuntat hotararea care este titlu executoriu . Este corect rationamentul meu ?
Se executa asa cum s-a lamurit.