Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicabilitate legea 329/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicabilitate legea 329/2009

Nu stiu daca locul acestui subiec ar fi chiar aici dar nu am gasit un loc mai bun.

Vreau sa ridic problema deja celebri legi 329/2009. Legea a trecut pe la Curtea Constitutionala, a fost data ca constitutionala si din cate imi dau seama publicata in in Monitorul Oficial, Partea I nr. 761 din 9 noiembrie 2009

In aceasta lege la Capitolul III

Art. 10

(1) In vederea incadrarii in constrangerile bugetare determinate de situatia de criza economica, in perioada octombrie—decembrie 2009, conducatorii autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare, au obligatia de a diminua cheltuielile de personal, in medie cu 15,5% lunar, prin aplicarea uneia dintre urmatoarele masuri:

a) sa acorde personalului propriu, indiferent de statutul acestuia, zile libere fara plata pentru o perioada de pana la 10 zile lucratoare;

b) sa reduca programul de lucru;

c) sa dispuna o masura ce combina alternativele prevazute la lit. a) si b);

d) alta masura cu efect echivalent.

Conform acestui articol diminuarile salariale sunt de 15.5 lunar pentru perioada octombrie-decembrie.
Legea insa a fost proiectata in septembrie si de aceea este aratata perioada octombrie-decembrie.
Din cauza faptului ca a trecut pe la curtea constitutionala aceasta lege a fost publicata in M.O. abia in 10 noiembrie.

Dupa parerea mea legea produce efecte doar pentru luna decembrie si proportional pentru perioada 10-31 noiembrie.
Nu se pot face reduceri de 15.5 % pentru luna octombrie sau a se incerca recuperarea celor 15.5 % din luna octobrie in lunile noiembrie si decembrie.
Legea poate produce efecte si pentru trecut ? De cand intra ea in vigoare ? Nu de la data publicarii in M.O. ? De cand produce efecte ?

Stie cineva legea a fost initial publicata si abia apoi atacata la curte constitutionala ? Pe perioada cat se afla la curtea constitutionala legea este suspendata? Ce presupune suspendarea ?
Multumesc !
Buna ziua
Legea a fost declarata constitutionala.
Pe perioada cat se judeca exceptia de neconstitutionalitate, legea iisi suspenda aplicabilitatea.
Suspendarea presupune inaplicabilitatea legii prin nepublicare in Monitorul Oficial.
Legea a fost publicat in M.Of . in data de 9 noiembrie 2009.
Legea a fost promulgata de presedinte, dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca actul normativ este constitutional.
O lege intra in vigoare dupa promulgare si publicarea in Monitorul Oficial.Legea la care va referiti a fost atacata inainte de promulgare si publicare, prin urmare, nu se poate vorbi de o suspendarea a legii, deoarece acesta nu era intrata in vigoare
av.antoanelageaman a scris:

O lege intra in vigoare dupa promulgare si publicarea in Monitorul Oficial........

Legea intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii ei in M.Of. sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Corect.

Multumesc.

Dar poate produce efecte pentru lunile anterioare promulgarii (ex.- octombrie ) ?