Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce posibilități am să renunț la un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce posibilități am să renunț la un contract de închiriere pentru o garsonieră plină de gândaci?

Buna seara.Ma numesc Zbirlea Georgiana.Vineri,am semnat ,ca si viitor chirias,un contract,pt.o garsoniera,care va intra in vigoare/declarat,cu data de 1.05.2019.
Casa este invadata de gandaci,imi este frica noaptea,de aceasta invazie.Nu am stat decat o noapte,facuta "alba", de sila acestor sute de gandaci.Pot primi banii inapoi: prima luna+garantia?! In conditiile,in care proprietarul nu mi-a dat niciun contract,si nu a intrat in vigoare?!Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Luati urgent legatura cu proprietarul, spuneti-i ca vreti banii inapoi pt ca in conditiiile actuale ale locuitei, nu puteti sta acolo, daca se poate, faceti-o in scris. Daca nu are bunavointa sa va dea baniii, mutati-va oricum, notificati-l apoi prin avocat despre denuntarea unilaterala a contractului, urmand sa va adresati instantei de judecata pt recuperarea sumelor avansate.
Fără să aveți contractul va fi foarte dificil sa actionati în instanță.
Este posibil.dar este foarte dificil.
Va mai puteti trezi si ca va anulează instanța acțiunea ca nu depuneti contractul...mai ales daca judecătorul nu va fi atent...
Pe noua lege este un haos total în cazurile mai dificile daca judecătorul nu are timp de caz...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,

Obtineti o copie a contractului si verificati la ANAF (cerere scrisa cu nr de inregistrare) daca proprietarul l-a declarat la fisc, este foarte important si in avantajul dvs caci daca nu il declara, din cate stiu eu, este deja penal, nu mai este civil. Dar aceste detalii le puteti discuta cel mai bine cu un avocat.

Faceti o reclamatie catre Dir. de Sanatate Publica din judetul in care locuiti, sa solicitati o inspectie urgenta la fata locului si cereti a lua masurile legale, tinand cont ca la un asemenea grad de infestare sanatatea publica este pusa intr-un real pericol - aici ma refer atat la dvs cat si la vecini.

DSP-ul va obliga proprietarul sau asociatia sa faca lucrarile necesare si dvs veti avea dovada infestarii masive a locuintei.

Gasiti-va cat mai urgent un spatiu curat in care sa locuiti, nu puteti sta intr-un loc in care sanatatea dvs va fi afectata de o infestare cu gandaci. Sanatatea e mai importanta decat banii. Pt recuperarea sumelor, urmati pasii indicati de avocati.

Mult succes in demersurile dvs!

ZBIRLEA GEORGIANA a scris:

Buna seara.Ma numesc Zbirlea Georgiana.Vineri,am semnat ,ca si viitor chirias,un contract,pt.o garsoniera,care va intra in vigoare/declarat,cu data de 1.05.2019.
Casa este invadata de gandaci,imi este frica noaptea,de aceasta invazie.Nu am stat decat o noapte,facuta "alba", de sila acestor sute de gandaci.Pot primi banii inapoi: prima luna+garantia?! In conditiile,in care proprietarul nu mi-a dat niciun contract,si nu a intrat in vigoare?!Multumesc.

Raluca Dudescu, Consultant managementul calitatii