Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Buna ziua,
As avea o intrebare. In cazul primirii unei pedepse de 1 an inchisoare in concurs cu una de 2 ani inchisoare, dar ambele suspendate conditionat la 2 ani fiecare, ce fel de reabilitare opereaza?
Daca este cea de drept,conform art. 86 C.P., dar dupa trecerea celor 4 ani cazierul nu este curat, ce demersuri trebuiesc urmate?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Octavia Moisil
Reabilitare de drept.
Mergeti la IGP si faceti o cerere daca nu veti avea cazierul curat dupa aceasta perioada.
Specific reabilitarii de drept este dobandirea ei in mod automat, in baza legii fara a mai fi nevoie de o constatare judiciara in acest sens. Totusi nu este exclusa posibilitatea de a fi constatata pe cale judecatoreasca. In acest caz instanta nu reabiliteaza pe condamnat ci constatata ca sunt indeplinite conditiile legale ca petitionarul sa fie reabilitat de drept. Hotararea judecatoreasca va avea in aceasta situatie caracter constatator si nu constitutiv de drepturi.
La expirarea termenului de incercare, opereaza reabilitarea de drept...B-)
una ziua
nu pea sunt deacord ,cred ca este vorba de o reabilitsre judecatoreasca....
Este reabilitate de drept, dar nu stiu daca s-a implinit termenul.Nu m-am uitat.