Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitarea cazierului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitarea cazierului

Buna ziua !
Ma numesc Ionel si anul acesta pe 15 iulie am fost condamnat la 3 luni de inchisoare cu suspendare pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice cu o alcoolemie peste limita legala . As dori sa stiu cand pot sa solicit instantei reabilitarea cazierului si care este procedura . Va multumesc .
Nu va trebui sa solicitati instantei reabilitarea, intrucat, in cazul pedepselor cu supendarea conditionata a executarii pedepsei reabilitarea opereaza de la sine-de drept, la finele termenului de incercare.
In cazul suspendarii conditionate , reabilitarea este una de drept.
Prin urmare , dupa scurgerea unui termen de incercare (compus din pedeapsa efectiv aplicata de catre instanta de judecata si un termen de 2 ani ) cazierul judiciar nu va mai cuprinde nicio mentiune cu privire la condamnare.

Reabilitarea de drept sterge interdictiile si decaderile ce au rezultat din aplicarea pedepsei cu inchisoarea.

In vederea operarii reabilitarii, va veti adresa politiei.Desigur ca reabilitatea poate fi constata si pronuntata de catre instanta de judecata (judecatoria in a carei raza teritoriala a fost transat litigiul in fond ).

Succes.
Termenul de incercare in cazul dvs. este de 2 ani si 3 luni ( 3 luni pedeapsa aplicata + 2 ani interval de timp prevazut de art 82 c.pen.), termen care se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Daca pe perioada termenului de incercare nu veti savarsi o alta infractiune si nici nu se va dispune revocarea beneficiului suspendadarii conditionate in conditiile art 83 si 84, veti fi reabilitat de drept.
Daca dupa expirarea termenului de incercare veti solicita eliberarea unui cazier judiciar si veti constatata ca pedeapsa aplicata inca figureaza in cazier, va fi necesar sa va adresati instantei de judecata pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In primul rand vreau sa va multumesc foarte mult pentru raspunsurile primite , as dori sa va mai intreb daca se poate obtine reabilitarea prin hotarare judecatoreasca inainte de termenul de incercare , respectiv 2 ani si trei luni in cazul meu .......................multumesc anticipat si Sarbatori Fericite !
Nu se poate, trebuie sa asteptati sa se implineasca termenul de incercare. Atentie sa nu savarsiti alte fapte in acest timp!