Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am depus plângere la politie împotriva fostului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am depus plângere la politie împotriva fostului partener, tatăl copilului meu, care m-a lovit peste față. Ce va urma și ce pedeapsă va primi?

Am depus plangere la politie impotriva fostului partener, (tatal copilului meu) , care m-a lovit peste fata cu dosul palmei. Doresc sa stiu ce va urma in continuare, unde va mai trebui sa ma prezint, ce pedeapsa va primi el.
Manuela Rășină, administrator
Mergeti la IML si scoateti un certificat medico-legal care sa ateste leziunile suferie si perioada necesara pentru ingrijire medicala...dar, pentru "un dos de palma" nu stiu cat va poate ajuta asta...
Dupa parerea mea..sunt doua solutii... Fie va impacati si el promite sa "fie cuminte"- ceea ce, personal, nu crd ca va tine prea mult "cumintenia"asta...Fie divortati si "fiecare pe drumul sau", dupa ce va intelegeti in legatura cu minorul ( unde v.a avea domiciliul, pensie alimentara, program de vizita, etc.), amiabil sau prin instanta...
INTR-adevăr, trebuie sa va prezentați la IML sa scoateți un certificat care sa ateste câte zile de îngrijiri medicale aveți nevoie pentru vindecare.
Fapta reprezintă infracțiunea de lovire sau alte violente, și daca aveți nevoie de cel puțin o zi de îngrijiri medicale, se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani sau amenda. Daca domnul nu are antecedente și e integrat in societate, nu va fi condamnat la închisoare cu executare in regim de detenție.
In cazul acestei infracțiuni, va puteți retrage oricând plângerea prealabila, in condițiile stabilite cu fostul partener, caz in care încetează procesul penal.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Dar daca nu am mers la IML?
Și daca renunt la plangere si ajungem vreodata la proces de custodie, apararea mea nu va mai putea invoca acest incident?
Manuela Rășină, administrator
Ba da, veți putea invoca acest incident și dacă va retrageți plângerea prealabila in procesul penal.
Dacă nu aveți certificat care sa ateste numărul de zile de îngrijiri medicale și nu îl obtineți cât mai repede fapta va primi o incadrare mai puțin gravă, tot de lovire sau alte violente, dar cu pedeapsa de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Va multumesc!

Alexandru Matache a scris:

Ba da, veți putea invoca acest incident și dacă va retrageți plângerea prealabila in procesul penal.
Dacă nu aveți certificat care sa ateste numărul de zile de îngrijiri medicale și nu îl obtineți cât mai repede fapta va primi o incadrare mai puțin gravă, tot de lovire sau alte violente, dar cu pedeapsa de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj