Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura ne-emisa la timp
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura ne-emisa la timp

Buna ziua. Cum se inregistreaza corect in astfel de cazuri?

Exemplu
In 2018 se incaseaza prin banca de la un client persoana fizica 200 lei, dar se omite emiterea facturii. Constatarea se face abia in 2019 (Neplatitor de TVA)

Multumesc anticipat
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Emiteti acum factura si impozitati corespunzator. Diferentele seminifacative se regleaza pe seama lui 117.
Va multumesc.

Impozitul s-a platit corect atunci, iar factura se va emite, da, pe 2019.
Intrebarea era cum trebuiau facute corect inregistrarile contabile in 2018, dat fiind ca nu exista factura

Multumesc

Buna ziua,

Daca factura nu era emisa si o emiteti abia acum,este clar ca niste venituri au fost excluse din baza de impozitare la 2018 in cazul in care ati vandut marfuri sau servicii. Daca ati incasat un avans la 2018 se poate inregistra 411 = 419 200 lei , 5121 = 411 sau direct 5121 = 419 .Ulterior stornati factura de avans si reemiteti factura finala 411 = 707 sau 704.
Va multumesc pentru timpul acordat sa imi raspundeti