Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen 9003 exemple activitati
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen 9003 exemple activitati

Buna ziua
Va rog sa imi exemplificati cel putin 3 activitati comerciale concrete aferente acestui cod caen, cu un focus special pe diferenta dintre 5811 si 9003 in ceea ce priveste editarea de carti ( diferente, specific autori publicati, etc. ).
MULTUMESC RASPUNS PROMPT
PA
Buna ziua!

Cod CAEN 9003 Activitati de creatie artistica
Aceasta clasa include:
-activitati ale artistilor individuali, cum ar fi sculptori, pictori, caricaturisti, gravori etc.
-activitati ale scriitorilor individuali, pentru toate subiectele, inclusiv lucrarile de fictiune, lucrarile tehnice etc.
-activitati ale ziaristilor independenti
-restaurari ale operelor de arta cum ar fi picturile etc.

Aceasta clasa exclude:
-realizarea lucrarilor din piatra, în afara de lucrarile originale artistice, vezi cod CAEN 2370
-restaurarea orgilor si a altor instrumente muzicale cu valoare istorica, vezi cod CAEN 3319
-productia de filme cinematografice si video, vezi cod CAEN 5911, vezi cod CAEN 5912
-restaurari de mobila (cu exceptia restaurarilor de tipul celor din muzee), vezi cod CAEN 9524

Cod CAEN 5811 Activitati de editare a cartilor
Aceasta clasa include activitatile de editare a cartilor în forma tiparita, în format electronic sau audio, ori pe
Internet.
Aceasta clasa include:
-editarea cartilor, brosurilor, pliantelor si materialelor similare, inclusiv editarea dictionarelor si a enciclopediilor
-editarea atlaselor si hartilor
-editarea cartilor în format audio
-editarea enciclopediilor etc. pe CD-ROM

Aceasta clasa exclude:
-productia de globuri pamântesti, vezi cod CAEN 3299
-editarea de materiale publicitare, vezi cod CAEN 5819
-editarea cartilor de muzica si a partiturilor, vezi cod CAEN 5920
-activitati ale autorilor independenti, vezi cod CAEN 9003

Nu lucrez, am tangente cu domeniul ( sper ca cele copiate mai sus sa fie variantele actualizate ale acestor coduri...) dar, din ce inteleg eu...
Primul cod se refera la creatorii de continut ( fictiune, tehnic, etc.), pictori, caricaturisti, etc. Si celalalt cod se refera la entitatile ce multiplica si distribuie acest continut catre cumparatori.
Spre ex: Un pictor face o pictura ce o prezinta la diferite evenimente... o editura vine si spune ca vrea sa o reproduca, copieze, si sa o distriluie catre populatie sub diferite forme ( in cuprinsul unei brosuri, pliant, C.D.
Primul, pictorul, ar trebui sa aiba codul CAEN 9003 si celalalt, editura..., codul CAEN 5811.

Ionut.ion, utilizator
Multumesc. Definitiile coduri le cunosteam. Punctul de vedere personal poate fi o interpretare.De fapt as vrea o distinctie clara pentru un scriitor care vrea sa isi faca o firma in care sa comercializeze atit cartile lui cit si ale altora. Multumesc din nou pentru timpul acordat.PA