avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Explicarea sentintei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Explicarea sentintei

Buna seara ! As dori o explicatie asupra acestei sentinte.

Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul O. V.la o pedeapsă de 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducerea unui vehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e. În baza art. 91 C.pen., dispune suspendarea executării pedepsei închisorii aplicate sub supraveghere, pe durata unui termen de supraveghere de 2 (doi) ani, stabilit conform dispozi?iilor art. 92 C.pen. În temeiul art. 93 alin. 1 C.pen., obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Iaşi, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă; În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.pen., obligă inculpatul să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către Serviciul de Probaţiune Iaşi sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În temeiul art. 93 alin. 3 C.pen., dispune ca inculpatul să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, în cadrul unei instituţii publice aflate în subordinea Consiliului Local al Mun. Iaşi, având ca obiect de activitate fie prestarea de servicii de utilităţi publice, fie prestarea de servicii de asistenţă socială, instituţie ce va fi stabilită de către consilierul de probaţiune ca urmare a evaluării efectuate, conform art. 51 alin. 1 raportat la art. 57 alin. 2 din Legea nr. 253/2013, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. Potrivit art. 91 alin. 4 C.pen., atenţionează inculpatul asupra dispoziţiilor art. 96 C.pen. privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere şi executarea pedepsei în regim de detenţie în cazul nerespectării, cu rea-credinţă, pe parcursul termenului de supraveghere, a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse, a neîndeplinirii integrale a obligaţiilor civile până la expirarea termenului de supraveghere sau în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 274 alin. 1 C.proc.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 700 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 466,56 lei reprezentând cheltuieli avansate în cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronun?ată în ?edin?ă publică, azi, 06.05.2019.
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2019
Teo On, utilizator
Ce anume nu intelegeti?
Nu am inteles ce se intampla cu permisul de conducere pana la urma.
Se anuleaza.
Dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii, puteti da examen pt permis.
Multumesc pentru informatii !
Aveti dreptul sa formulati apel.

Alte discuții în legătură

Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. as vrea doar ... Constantin1986 Constantin1986 Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. As vrea doar sa știu dacă permisul este anulat în urma deciziei, pentru ca este foarte neclar formulata, ... (vezi toată discuția)
Permis anulat sau suspendat??? Nykuhd Nykuhd In hotararea de mai jos...nu se specifica...nimic despre permisul meu...!care sant pasii pt Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpat la pedeapsa de 1 an şi 2 ... (vezi toată discuția)
Aprobare instanță susținere examen redobândire permis anulat alex.andrei alex.andrei Bună seara, Acum un an am fost prins conducând cu permisul suspendat, mai jos aveți hot. Instanței : Condamnare fără acord de recunoaştere Solutia ... (vezi toată discuția)