Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contract antrepriza constructii in Germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contract antrepriza constructii in Germania

Buna ziua,

Avem urmatorul caz: firma romana(A) incheie un contract de prestari servicii -constructii cu o firma germana(B) ,locul prestarii fiind in Germania. Pentru acelasi proiect firma romana(A) incheie un contract de antrepriza cu o firma romana(C) . Din punct de vedere al facturarii am urmatoarele intrebari :

1. Factura emisa de A catre B este fara tva,cu mentiunea "neimpozabil in RO" ,iar cel care suporta plata tva-lui este beneficiarul B. Este corect ?
2. Factura emisa de C catre A cum se va inregistra din punct de vedere al TVA-lui?
a) se va emite cu TVA fiind vorba de 2 firme din RO chiar daca prestarea serviciului are loc in Germania?
b) se va emite fara TVA din acelasi motiv ? Daca acesta este raspunsul corect, TVA va trebui suportat de A? Va trebui sa scoata cod de TVA din Germania si sa achite TVA catre institutiile de acolo ?

Multumesc !
george-neagu, moderator