Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie construire pe teren in indiviziune cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie construire pe teren in indiviziune cu statul

Vreau sa cumpar un teren de 300 mp, din care statul roman detine in indiviziune cu persoana de la care doresc sa-l cumpar, 37 mp. Proprietarul plateste chirie pentru cei 37 mp la firma Apolodor SA ICRAL Sector 2. Proprietarul a primit un certificat de urbanism prin care i se permite sa construiasca doar cu obtinerea acordului din partea statului roman. Intrebare: se poate obtine acordul statului roman? Cum trebuie procedat?
Întrebați la firma unde plateste chirie proprietarul, ei trebuie sa dea acest acord.