Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bilet de trimitere medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bilet de trimitere medical

Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare intr-un caz concret.
Am avut bilet de trimitere in luna martie la gastroenterologie, pe baza lui am facut o consultatie la cabinetul de specialitate din cadrul policlinicii din oras, unde doctrorul mi-a recomandat sa fac o colonoscopie. M-am programat pentru luna mai (23.05.2019) pentru efectuarea colonoscopiei la o clinica particulara unde se practica coplata si unde trebuie sa platesc o parte din procedura si sa vin cu bilet de trimitere de la dr. de familie.
Doctorul de familie refuza sa imi dea o trimitere noua pentru gastroenterologie pe motiv ca mai este valabila 60 de zile cea veche pe care am folosit-o la primul consult. Ce pot face in aceasta situatie? Are dreptate dr. de familie ? Care este intervalul de timp pentru aceste timiteri la acelasi compartiment/domeniu?
Cu multumiri,
Denisa Voiculescu

denisvoicu, utilizator