Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt PFA și am venituri mai mici decât salariul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt PFA și am venituri mai mici decât salariul minim. Pot beneficia de asigurare medicală chiar dacă nu plătesc CASS?

Ca Pfa, avand venituri mai mici decat salariul minim pe economie, pot beneficia de asigurare medicala chiar daca nu platesc contributiile pentru sănătate?
Manuela Rășină, administrator
Nu. Daca doriti sa fiti asigurata la sanatate, trebuie ca in declaratia unica sa bifati acolo la partea de sanatate la punctul care se refera ca doriti sa platiti in 2019 contributia cass pentru sase luni si sa fiti asigurata tot anul 2019. Daca faceti plata integrala a acestei sume pana pe 15 decembrie 2019 veti beneficia si de bonusul de 5%. Bifati si treaba asta in declaratie. Deci veti deveni asigurata la sanatate de la data depunerii declaratiei unice, nu de la data platii.
Va multumesc frumos!