Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este infracțiune primirea la muncă a mai mult de 5 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este infracțiune primirea la muncă a mai mult de 5 persoane cu contractul de munca suspendat?

Pun aceasta intrebare, deoarece avocatul firmei este ferm convins ca nu.
Bună ziua!
Iată ce prevede Codul Muncii:
,,Art. 260 . [contraventii: enumerare, constatare si sanctionare]
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
a) nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei;
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
c) impiedicarea sau obligarea, prin amenintari ori prin violente, a unui salariat sau a unui grup de salariati sa participe la greva ori sa munceasca in timpul grevei, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
d) stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale, cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
e) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
e1) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara transmiterea elementelor contractului individual de munca in registrul general de evidenta a salariatilor cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii, cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
e2) primirea la munca a unuia sau a mai multor salariati in perioada in care acesta/acestia are/au contractul individual de munca suspendat, cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei.

Aşadar, fapta constituie contravenţie, nu infracţiune, şi se sancţionează cu amendă contravenţională.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj