Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Diabetul si munca de noapte
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Diabetul si munca de noapte

Am fost diagnosticata cu diabete de tip B, glenda tirioda si steatoza hepatica. Am dreptul sa lucrezia pe turabi de niapte? Societatea la care lucrez are program de 3 schumburi. Multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic

HOTĂRÂRE nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor

Fişa 143. Personal care lucrează în tura de noapte (în intervalul
orar 22.00-6.00)

Contraindicaţii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- psihoze manifeste
- boală cardiacă ischemică
- hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
- ulcer gastric/duodenal forme active
- tineri sub 18 ani
- gravide
In fisa de aptitudine pe care ati primit-o in urma examinarii medicale efectuate de medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, daca tipul de diabet de care suferiti se incadreaza in contraindicatii, apare "inapt" pentru lucru in tura de noapte.
Al 2-lea exemplar din fisa de aptitudine se trimite angajatorului care are obligatia sa respecte mentiunile facute de medic.