Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cota CAS si CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cota CAS si CASS

In cazul unui PFA platitor de CAS si CASS, cu venituri nete lunare mai mari decat salariul minim,trebuie sa platesti CAS si CASS la veniturile nete sau poti plati la valoarea salariului minim pe economie?
Daca trebuie sa platiti pe pfa, se aplica procentele de 10% cass si 25% cas la valoarea plafonului celor 12 salarii miime brute pe economie cand completati in declaratia unica.