avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare imprumut

Buna ziua.
Am câștigat un proces privitor la recuperarea unui împrumut.
Însă cu ceva timp înaintea sentinței am auzit ca pârâtul ar fi vândut un imobil ce îl avea în proprietate.
Se poate anula acel contract de vânzare cumpărare făcut intre el și presupusul cumpărător(un prieten)?
Mulțumesc.
Buna ziua,
Ati solicitat in instanta anularea contractului?
Nu...de asta întrebam...daca se merita sau nu sa o fac
Daca nu o sa veti ce sa executați silit se merita.Depinde de suma pe care o aveti de recuperat faceti un calcul vedeti unde va duc costurile și apoi va hotărâți.Procesul este de durata,presupune costuri,nu,,merge"fara av asa ca..
Suma de recuperat este de 60.000 euro la care se adaugă și cheltuieli de judecata în jur de 20.000 RON.
Faceti-i si plangere penala.
Art. 239

Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor

(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.


Detalii: [ link extern ]

Pe parte civila , pt anularea contractului, trebuie sa dovediti ca e o vanzare fictiva facuta special in dauna dvs, ca nu s-a platit pretul, vanzarea fiind posibila cu complicitatea cumparatorului
Trebuia sa fi cerut sa se instituie sechestrul asigurator si nu ar mai fi putut vinde.

Alte discuții în legătură

Abonament orange cyoby cyoby Buna ziua, vreau sa fac un abonament orange si sa iau de la ei un telefon la oferta. daca nu platesc abonamentul, ce poate sa imi faca ? sa ma inchida ?, nu am ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare imobil - propunere declarare pret mai mare, posibile consecinte danageo danageo Bună seara! Intenționăm să vindem un apartament și a apărut un potențial cumpărător care ne-a propus că în contractul de vânzare - cumpărare să ... (vezi toată discuția)
Donatia se mai poate sechestra? kenzzo kenzzo am un chiosc inregistrat pe firma daca-l donez unui neam mai poate fi sechestrat daca sunt exucutat silit.Va multumesc (vezi toată discuția)