Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in perioada de probă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in perioada de probă

Bună ziua, am o suspendare a activității de muncă de 30 zile chiar la începutul perioadei de probă. Se va prelungii perioada de probă cu cele 30 de zile din perioada de suspendare?
Pot să-mi dau demisia fără preaviz după mai mult de cele 90 zile inițiale? Vă mulțumesc!
Perioada de proba, potrivit art.49 alin.6 C.mun., este suspendata.

Incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba nu este o demisie fara preaviz.

Demisa fara preaviz este posibila numai in conditiile art.81 alin.8 C.mun. sau art.81 alin.7 C.mun. (renuntarea totala de catre angajator la termenul de preaviz).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mă scuzați, reformulez:
Conf. Art. 31, alin. 3, codul muncii, pot trimite notificare a încetării c.i.m. către angajator? În cazul meu perioada de probă se încheie după 90 zile sau după 120?

Cornel Vasile a scris:

Perioada de proba, potrivit art.49 alin.6 C.mun., este suspendata.

Incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba nu este o demisie fara preaviz.

Demisa fara preaviz este posibila numai in conditiile art.81 alin.8 C.mun. sau art.81 alin.7 C.mun. (renuntarea totala de catre angajator la termenul de preaviz).

Dupa 120 de zile ...
Mulțumesc pentru răspuns!