avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in perioada de probă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in perioada de probă

Bună ziua, am o suspendare a activității de muncă de 30 zile chiar la începutul perioadei de probă. Se va prelungii perioada de probă cu cele 30 de zile din perioada de suspendare?
Pot să-mi dau demisia fără preaviz după mai mult de cele 90 zile inițiale? Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Georgiana123456789 , utilizator 22:45, 14 Mai 2019
Perioada de proba, potrivit art.49 alin.6 C.mun., este suspendata.

Incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba nu este o demisie fara preaviz.

Demisa fara preaviz este posibila numai in conditiile art.81 alin.8 C.mun. sau art.81 alin.7 C.mun. (renuntarea totala de catre angajator la termenul de preaviz).
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mă scuzați, reformulez:
Conf. Art. 31, alin. 3, codul muncii, pot trimite notificare a încetării c.i.m. către angajator? În cazul meu perioada de probă se încheie după 90 zile sau după 120?

Cornel Vasile a scris:

Perioada de proba, potrivit art.49 alin.6 C.mun., este suspendata.

Incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba nu este o demisie fara preaviz.

Demisa fara preaviz este posibila numai in conditiile art.81 alin.8 C.mun. sau art.81 alin.7 C.mun. (renuntarea totala de catre angajator la termenul de preaviz).

Dupa 120 de zile ...
Mulțumesc pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie in perioada de proba IlieBC IlieBC Buna ziua, Zilele acestea am fost intrebat de clauzele incetarii contractului de munca. Persoana respectiva se afla in perioada de proba (90 de zile, din ... (vezi toată discuția)
Demisie in perioada de proba IleanaHermann IleanaHermann Buna seara, sunt in perioada de proba de 30 zile si as dori sa stiu daca in acest timp imi dau demisia, trebuie sa stau in preaviz. (Contractul ce l-am semnat ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz Mary Beloia Mary Beloia Bunã ziua, am semnat un contract de munca pe o perioada nedeterminata in care se precizeaza cã perioada de proba este de 90 zile, as dori sã plec de la ... (vezi toată discuția)