Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum va înceta Contractul de munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum va înceta Contractul de munca ?

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns :
- un condamnat cu închisoare pentru delapidare și alte masuri complementare,
al cărui Contract de munca i-a fost suspendat pana la rămânerea definitivă a hotărârii penale, odată ce s-a comunicat Minuta hotărârii penale,
cum va proceda instituția ?
- salariatul va putea fi concediat din motive ce ține de salariati, pentru necorespundere profesională, pentru că a devenit incompatibil cu funcția de gestionar pe care o avea ?
Contractul de munca fiind suspendat, va înceta mai întâi suspendarea, salariatul va f reincadrat și apoi concediat?
Înainte de concediere, salariatul va avea preaviz obligatoriu?
Rog să-mi dați și alte sfaturi.

oanaportar, utilizator
Este vorba despre o incetare de drept care prevaleaza inaintea a ceea ce va spus acel contabil.
Va multumim enorm de mult pentru sfaturi !
Ma scuzați, dar trebuie să revin la subiect cu niște precizări.

Colegul este personal contractual,
nu este funcționar public

Colegul este gestionar
deci nu este o persoana cu o funcție de conducere

Colegul nu este ales.... sau numit pe funcție, ci
a ocupat funcția în urma unui concurs
și are calitatea de angajat

În cazul de față,
Colegul se mai încadrează la art. 56 lot. h?
...... adică
prin hotărâre penală i s-a interzis
să mai ocupe= adică să revină pe funcția avută
înainte de suspendare CIM?
Nu am inteles din hotărârea penală
- de unde rezulta ca nu mai poate să mai ocupe postul avut înainte?
- dacă în hotărârea penală se spune că a fost suspendată executarea pedeapsei,
pe Internet am găsit ca Inalta Curte de Casație și Justiție a dat o Decizie în care se spune că NU i se poate înceta de drept Contractul de munca, decât
dacă pedeapsa este condamnare cu executare.....

.... așa că vă rog din tot sufletul sa îmi spuneți :
_ dacă art. 56 lut. h se mai poate aplica?
.... dacă nu, ce fel de încetare de Contract de munca ar putea fi.?

Ne puteti posta exact dispozitivul hotararii pronuntate ?
- Minuta penala care este dispozitivul hotararii penale pronuntate este următorul :
Condamnare.
În baza art. 295 alin. 1 Cod penal raportat la art. 308 Cod penal, cu aplicarea art. 35 alin 1 Cod penal, art 75 alin 2 lit. a Cod penal, art. 76 alin 1 Cod penal, condamna pe inculpat la pedeapsa cu 1 an închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de delapidare
În baza art 67 alin 2 Cod penal raportat la art. 66 alin 2 Cod penal, art. 45 alin. 1 Cod penal, aplica inculpatului pedeapsa complementara a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art. 66 alin. 1 lit.a, b Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și dreptul de a ocupa o funcție care implica exercițiul autorități de stat pe o perioada de 2 ani, de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, conform art. 68 lit. b Cod penal.
În baza art. 65 raportat la art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod penal, aplica inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii dreptului de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și dreptul de a ocupa o funcție care implica exercițiul autorități de stat.
În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere și stabilește un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei sentințe, conform dispozițiilor art. 92 alin. 2 Cod penal.
În baza art. 93 alin. 1 Cod penal, obliga inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere : a) - să se prezinte la Serviciul de Probațiune, la datele fixate de aceasta ;
- sa primească vizitele consilierului de probațiune desemnat cu supraveghereasa
-....
- Constata achitat integral prejudiciul cauzat persoanei vatamate
- Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minute, conform art. 410 alin. 1 Cod procedura penala
oanaportar, utilizator