Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am plătit amenda penală, mai de plată cheltuielile ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am plătit amenda penală, mai de plată cheltuielile de judecată. Când pot susține examenul pentru pentru permis?

Buna ziua!
As dori sa stiu daca am dreptul de a sustine examenul auto dupa 6 luni de la plata amenzii penale sau de la plata amenzii si a cheltuielilor de judecata,deoarece momentan am platit doar amenda penala.
Manuela Rășină, administrator
Da, va puteti prezenta la examen.
Art. 116 Oug.195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
..............................................................
Faceti un efort si platiti si cheltuielile judiciare catre stat, pentru ca trebuiau platite in 3 luni de la data ramanerii defiinitive a hotararii de condamnare.
Art. 578 cpp
Cheltuielile judiciare avansate de stat
(1) Dispoziţia din hotărârea penală sau din ordonanţa procurorului privind obligarea la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat se pune în executare prin trimiterea unui extras de pe acea parte din dispozitiv care priveşte aplicarea cheltuielilor judiciare organului care, potrivit legii, execută amenda penală.

(2) În situaţia în care persoana obligată la plata cheltuielilor judiciare către stat nu depune recipisa de plată integrală a acestora la instanţa de executare sau la unitatea de parchet, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii sau a ordonanţei procurorului, executarea cheltuielilor judiciare se face de organul arătat la alin. (1).

MARTA SIMONA PETRE, Avocat