Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu Medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu Medical

Sunt în concediu cu risc maternal din luna februarie. Luna trecută si luna aceasta, firma mi a acordat tichete de masa ,odata 30 de lei si luna asta 45 , si am observat o scadere la salar.. Intrebarea mea este daca este legal sa imi acorda tichete de masa atata timp cat eu sunt de atâta timp in concediu medical si nu am zile lucrătoare..?
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare

Art. 10. -
(1) În cazul tichetelor de masă, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masă, după caz. În sensul prezentelor norme nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariații:
....
d) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, sunt absenți de la locul de muncă ori se află în alte situații stabilite de angajator împreună cu organizațiile sindicale ori, după caz, cu reprezentanții salariaților.
.....