Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Amenajari interioare - Contract de comodat vs contract ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Amenajari interioare - Contract de comodat vs contract de inchiriere

Buna ziua,

Am o mica intrebare.

Conform Codul Fiscal 2019 - ART. 28 Alin. 3 pct. a
3) Sunt, de asemenea, considerate mijloace fixe amortizabile:
a) investiţiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de închiriere, concesiune, locaţie de gestiune, asociere în participaţiune şi altele asemenea;

1. Acest punct exclude in vreun fel contractele de comodat?
2. Daca eu ca SRL amenajez un imobil in care am sediul inchiriat de la un tert, amenajarea se considera activul meu fix, nu al proprietarului, corect?

Multumesc!
overburn, utilizator