Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces penal

Buna seara,

As avea si eu o intrebarea si anume:

Dupa cate termene motivate de neprezentare te poate aduce cu mandat intr-un proces penal in care ai calitatea de inculpat?

Exista reglementat undeva asta? pentru ca in Cpc. nu este specificat.

Multumesc,
Buna ziua !
Nu ati citit unde trebuie, dar asta este !
Cititi aici:
"Art. 183. - O persoana poate fi adusa in fata organului de urmarire penala sau a instantei de judecata pe baza unui mandat de aducere, intocmit potrivit dispozitiilor art. 176, daca fiind anterior citata nu s-a prezentat, iar ascultarea ori prezenta ei este necesara.
Invinuitul sau inculpatul poate fi adus cu mandat chiar inainte de a fi fost chemat prin citatie, daca organul de urmarire penala sau instanta constata motivat ca in interesul rezolvarii cauzei se impune aceasta masura. "-citat din articolul sus mentionat , ar din C.p.p.:D

Lavinia , poti fi adusa cu mandat de aducere chiar inainte de a fi citata procedural! B-)
Da, daca vrea sa o aresteze.
Altfel, nu se uzeaza de aceasta modalitate care in opinia mea incalca legea.Unele parchete mai fac asa cand stiu ca au spate.
Si daca vrea sa o aresteze ar trebui citata mai inainte.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu este specificat un anumit numar de termene dar daca instanta considera ca este absolut necesara prezenta acestuia la lamurirea cauzei va dispune aducerea acesteia cu mandat. Asta nu inseamna ca o aresteaza.
Aducerea cu mandat poate fi dispusa pentru motive intemeiate in functie de situatia concreta...ar fi de preferat insa, in acest sens, o cooperare de la sine a inculpatului...iar prevederile respective le gasiti in cpp si nu in cpc!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat