Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... O asociatie poate acorda împrumuturi bănești fară ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

O asociatie poate acorda împrumuturi bănești fară niciun fel de dobândă?

Buna ziua, dorim sa infiintam o asociatie pentru a ajuta persoanele bolnave, iar pe langa donatii, dorim sa acordam si imprumuturi financiare, cu caracter continuu fara niciun fel de dobanda, inclusiv fara dobanda legala. Este posibil? Multumesc anticipat!
Treaba cu "dorim sa acordam si imprumuturi financiare" in niiun caz pe o asociatie normala. Pentru ce va intereseaza va rog sa cititi legea 540 din 2002 CAR actualizată prin: Lege nr. 248/2011
conform legii 93/2009 Art. 3. - (1) Banca Naţională a României este singura autoritate în măsură să decidă dacă activitatea desfăşurată de o entitate este de natura activităţii de creditare cu titlu profesional şi intră sub incidenţa prezentei legi.
(2) La încadrarea activităţilor de creditare în categoria celor desfăşurate cu titlu profesional, Banca Naţională a României va avea în vedere aspecte precum: desfăşurarea acestora ca activităţi economice de sine stătătoare, orientate spre obţinerea de venituri cu caracter regulat; existenţa unor structuri interne specializate în domeniul creditării care gestionează şi analizează aceste activităţi în mod distinct, pe baza unor reguli prestabilite şi cu luarea în considerare a activităţilor de creditare la proiectarea bugetului societăţii ori la efectuarea de previziuni referitoare la activitatea de ansamblu a societăţii

a) desfăşurarea acestora ca activităţi economice de sine stătătoare
Aceasta conditie nu este indeplinita, nu sunt activitati economice, nu se percep dobanzi, inclusiv dobanzi legale nu se percep, dar totusi e o activitate care se desfasoara cu caracter continuu, motiv din punctul meu de vedere insuficient pentru catalogarea ca fiind o activitate economica...

b)orientate spre obţinerea de venituri cu caracter regulat NU.

restul conditiilor nu sunt indeplinite, nu sunt organe specializat, etc

Multumesc pentru raspuns !
Ce parere aveti?
Legislatia CAR este irelevanta pentru ca nu membrii asociatiei acorda altor membri imprumuturi.
Legislatia ONG permite, insa trebuie analizata in profunzime legislatia privind IFN-urile pentru a identifica daca nu cumva ar fi incidente si dispozitii din acea legislatie chiar daca creditarea se face faca dobanda.... Legislatia speciala cu CAR e evident neincidenta pentru ca nu vor fi imprumuturi reciproce.... OUG 99 / 2006 nu pare sa se aplice, desi prevederi din ea se aplica si unor categorii de entitati altele decat cele specific vizate de ea ( banci, cooperative de credit...). Atentie insa sa nu se desfaoare si activitati rezervate expres numai anumitor entitati special reglementate... Revenind la prevederile legislatiei IFN - art.2 din Legea 93 / 2009 prevede expres si limitativ cine poate desfasura activitati de creditare, si lista nu include ONG obsinuite, insa e de verificat cum e definita in sensul acelei legi activitatea de creditare. Si intr-adevar Art.3 enunta o serie de criterii pe baza carora BNR determina daca activitatea propusa e sau nu una de creditare. Evident un ONG ca cel propus nu indeplineste toate criteriile, insa textul legii nu cere sa fie indeplinite cumulativ. Deci pe de o parte nu e evident ca activitatea propusa nu intra sub incidenta vreuneia din formele specific reglementate de legi speciale si in sfera de autoritate a BNR, dar nu e sigur nici ca nu intra, existand argumente generale in favoarea nevoii incadrarii in ceva forma de functionare specific reglementata... Prin urmare cred ca o certitudine s-ar putea obtine numai in concret adresand in acest sens o petitie catre BNR anexand proiectul de Statut al ONG in cauza.....