Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poți acuza CCR de obstrucționarea justiției prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poți acuza CCR de obstrucționarea justiției prin amânări repetate în anumite cauze?

Poate un cetățean român să dea în judecată Curtea Constituțională a României pentru că obstrucționează înfăptuirea justiției prin amânări repetate în anumite cauze?
De exemplu, în cazul sesizării depuse de dl.Iordache cu privire la legalitatea completurilor nespecializate de la Înalta Curte de Casație și Justiție, CCR tot amână pronunțarea unei decizii. Motivarea ultimei amânări este că mai au nevoie de timp pentru a studia cauza. Consider că pur și simplu obstrucționează justiția în mod intenționat.
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu știu să zic ce instanță ar fi competență. M-aș gândi ca Înalta Curte de Casație și Justiție.
Tocmai pentru că nu mă pricep am pus această întrebare. Oare CCR nu răspunde în fața nimănui? Oare nu există în România nicio instituție care să poată controla activitatea CCR? Judecătorii CCR chiar sunt un fel de Dumnezeu al legislației?
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate considera ca este obstructionarea justiției.
Se poate intampla ca judecătorii sa aiba nevoie de timp.
Fiecare judecător al curții trebuie să își exprime opinia si sunt multi.
Nu este asa de usor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Încetați sa vedeți infracțiuni peste tot in jurul dumneavoastră și fiți convins ca procedura de amânare este legală.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
CCR e numită politic... deci poate sluji intereselor politice la modul practic pentru că la modul teoretic ea este garantul democrației.
Din cate știu eu, judecătorii CCR nu sunt neapărat magistrați deci putem suspecta CCR de o oarecare lipsă de interes față de anumite sesizări.