Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecina mea dorește să-mi lase apartamentul în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecina mea dorește să-mi lase apartamentul în schimbul întreținerii, cu condiția ca tot ea să fie proprietară până decedează. Ce contract putem face astfel încât și eu să fiu asigurată?

Buna ziua,
Vecina mea, in varsta de 80 de ani, doreste sa imi lase mie apartamentul in schimbul intretinerii. Nu mai are rude de nici un grad. Dorinta cea mai mare a dumneaei este ca apartamentul sa ramana pe numele ei pana la moarte. intrebarea mea este: ce contract ar trebui sa fac pentru a fi multumita și sa isi traiasca batranetea linistita, eu asigurându-i traiul si toate cele necesare, DAR in acelasi timp sa fiu si eu protejata (stiu eu ce ar putea aparea pe parcurs) ?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Un contract de intretinere, cu uzufruct viager.
in cazul unui uzufruct viager, apartamentul ar trece pe numele meu, eu având nuda proprietate. ori asta e exclus. Doamna vrea ca apartamentul sa ramana pe numele dansei cat traieste.
Astept alte recomandari strict la subiect, va rog.
Multumesc

raluk0207 a scris:

Un contract de intretinere, cu uzufruct viager.

URIAS, utilizator
Atunci sa va faca un testament.
Cu mentiunea ca atat timp cat traieste, testamentul poate fi revocat oricand sau ii poate lasa tot unei alte persoane. Daca dvs va convine sa prestati intretinere fara sa aveti un act de proprietate....
Strict la subiect: nu se poate si in car si in teleguta. Doamna vrea si sa ramana proprietar si sa fie intretinuta. Dvs vreti sa o ingrijiti si sa fiti asigurata.
Nu exista asa ceva. Una dintre dvs trebuie sa fac o concesie.
Multumesc