Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite auto

Daca am vandut un auto acum ptr care am platit impozit ptr tot anul am dreptul de a recupera din taxe?sau daca am cuparat imediat alt auto sa fie transferata restul de taxe pe noul auto?
george-neagu, moderator
Nu se face transfer obligatii fiscale de la un bun mobil la altul
Impozitul pentru masina instrainata il datorati pentru tot anul, pentru masina achizitionata datorati incepand cu 1 ianuarie a anului urmator.Iata ce spune Codul Fiscal:

(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deține dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior
(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligația să depună o declarație la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competență are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii și datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport
elenazan, utilizator