Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părinții divorțați locuiesc în casa primită de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părinții divorțați locuiesc în casa primită de minor ca donație de la bunicii paterni. Are dreptul mama să-și aducă noul soț în această casă?

Suntem divortati de 2 ani cu minor de 13 ani cu domiciliul la mama. Casa in care a ramas sa locuiasca este o donatie de la bunicii paterni pentru minor , iar ambii parinti sunt trecuti ca sustinatori legali.Mama s-a. recasatorit .Are voie sa locuiasca cu noul sot in aceasta casa unde locuieste in continuare si tatal minorulu?. Ameninta ca va pleca cu minorul in orasul parintilor ei, daca fostul sot nu este de acord ca mama sa locuiasca in continuare in acea casa . Care sunt caile legale ?Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

pentru a clarifica situatia expusa de dumneavoastra, in timpul procesului de divort, cum s-a procedat asupra bunurilor comune? Practic, s-a infaptuit partajul pentru acest imobil?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
nu aveam la ce sa facem partaj..nu avem bunuri pe numele nostru,iar imobil este proprietate minor
in sentinta se specifica ca autoritatea parinteasca va fi exercitata de ambii parinti in comun,iar domiciliul minorului va fi la mama. atat. fara specificatie unde .
ambii avem mutatie la aceasta adresa. Noul sot in alta parte
Iar de locuit impreuna cu toti , decent,nu se pune problema. multumesc
o sa merg la un avocat pt lamuriri
multumesc