avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum rezolv problema vecinilor gălăgioși?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum rezolv problema vecinilor gălăgioși?

Bună. Va rog sa ma sfătuiți, ce as putea face in situatia care se repetă. Avem un vecin foarte recalcitrant ,cu care nu Poti avea o discuție normală, de care tuturor le e frica,inclus poliției locale. Dă muzica foarte tare noaptea,numai noaptea. Nimeni nu face nimic pentru al opri. Am ajuns sa am probele medicale din cauza oboselii. Ce e de făcut?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 23:45, 5 Iunie 2019
Poliția locală trebuie sa rezolve problema, e in atribuțiunea lor.
Dacă le e frica sa și dea demisia. Nu poți fi polițist local dacă îți este frica sa te lupți cu infractorii.
Faceți sesizări la poliția locală, sa fim serioși, dacă vin 10 polițiști locali tot frica le este?
Pot apela la trupele de intervenție rapida dacă e cazul.
Dacă Poliția locală nu și face treaba sesizați primăria.
Au armate de polițiști locali, chiar sa se sperie de un individ?
Greu de crezut
Aici e problema. Ca e mâna în mână cu ei. Plus ca afla ca eu ii fac reclamație si primesc amenințări, ca data trecută. Imi e teama, normal,sunt singură cu copiii in casa.
Când faceți reclamația, pentru protecție folosiți alt nume. Pentru securitatea dv.
Atribuțiunea lor este sa asigure liniștea și ordinea publica, important e ca apelul sa fie real, caz de tulburare a liniștii publice.
Din experiența va spun, ca dacă localii nu se mișcă, primăria ii poate mișca dacă o sesizați in scris. Pentru protecție puteți folosi date fictive, ei oricum sunt obligați sa va răspundă.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2019
costel5, utilizator
Este vorba despre imobil de locuit in comun sau casa ?
Sesizati oficial conducerea politiei
E vorba de un bloc. Am sunat la poliție și au zis ca nu are ce sa ii faca. La asa răspuns, eu ce sa fac?

Alte discuții în legătură

Bolnav la bloc - muzica la volum maxim fx fx Buna, Doresc sa ma ajutati cu un raspuns , ceva deoarece ma aflu intr-o situatie mai aiurea.... Am 27 de ani locuiesc intr-un bloc la etajul 2. Am un ... (vezi toată discuția)
Galagie vecini ghitanelenaalina ghitanelenaalina Buna ziua, Am o mare problema cand vine ora 22 noaptea vecinii de la etajul superior i-au foc la propriu, adica fac un zgomot infernal. 1. Eu am inchiriat o ... (vezi toată discuția)
Tulburare liniste publica sandu_valentin sandu_valentin Am o mare problema,la care nu stiu cum sa-i gasesc o rezolvare : stau la bloc intr-un apartament situat la parter. De ceva vreme intamplin probleme cu un grup ... (vezi toată discuția)