Bună ziua,
Aș vrea să întreb dacă se poate comercializa aportul în natură adus de un asociat unic într-un SRL (produsele aduse ca aport în natură în SRL aparțin de obiectul de activitate al firmei).
În caz afirmativ, ce acte sau ce proceduri sunt implicate? (și ce impozite sau altele asemenea, dacă este cazul)
Mulțumesc.
Da, societatea poate vinde acele produse, dupa cum, aportul in numerar poate fi folosit. Va trebui sa intocmiti factura. Platiti impozit pe venit micro sau profit in functie de situatia d-voastra.
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.