Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Amenda in constructii L 50/1991
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Amenda in constructii L 50/1991

Dupa un control din iulie 2018 cand am fost reclamat ca nu am respectat o autorizatie de constructie,anul acesta pe 22 mai am fost amendat cu 50.000 lei.Lucrarea nu e finalizata,si s/a dispus intrarea in legalitate prin acest pv.de amenda..Desi dupa controlul din 2018 mi s-a recomandat intrarea in legalitate,pentru care in 17 nov.2018 mi s-a eliberat un C de urbanism.M-am conformat si am prezentat documentatia ceruta prin C.U. insa mi-a fost respinsa de 4 ori din lipsa unor avize sau mentiuni in proiect,insa de fiecare data erau alte nereguli constatate (de parca nu le putea depista din prima).Cu cateva zile inainte de a se elibera autorizatia de constructie,sunt din nou chemat si mi s/a inmanat ce-a de=a IV a nota cu nereguli,si mi s/a incheiat pv de amenda 50.000 lei si obligatia de a intra in legalitate.Intrebarea este: pot plati 1/2 cf L 203/2018 sau daca ,pot cere prescrierea termenului de sactionare care a curs de la constatare pana astazi si mai ales ca in pv.nu specifica ce am construit,doar spune ca in loc de 126 mp autorizati am construit 361,desi in realitate sunt 180 mp.deci 54 mp in plus..Deasemeni nu este facuta mentiunea daca pot plati 1/2 in 15 zile,desi in Legea 50 nu prevede acest termen,doar in normele de aplicare,dar in L 203 DA? Normele de aplicare a L 50/91 au putere de lege?Intreb asta pentru ca acolo se spune ca nu se poate plati 1/2 Multumesc
Javier, utilizator