avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hartuire morala la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hartuire morala la locul de munca

Buna ziua,
O sa incerc sa fiu cat mai scurt.
-Se da firma X companie companie mare si o echipa de cativa oameni in departamentul Y al firmei X. Toate bune si frumoase pana la un moment dat, cand cuiva, care a venit in companie pe usa din dos, i s-a facut special departamentul Z si am fost preluati fortat(fara macar sa fim anuntati, de intrebat nici nu se pune problema). Iar de aici au inceput frecusurile, situatia durand cam 1.5 ani. A inceput sa-si aduca proprii oameni(cu salarii chiar si de 3 ori mai mari decat noi, pe pozitii similare), iar noi(cei preluati), din relatarile colegilor, eram facuti in fel si chip prin sedintele departamentului Z, ca suntem slabi, prosti,etc fara macar sa se faca evaluari care sa sustina cele afirmate. Evident, scopul era unul singur, acela de a ne face cumva sa plecam, pentru ca in opinia lui eram oameni vechi in companie si eram un ghimpe, desi ne-am manifestat toata deschiderea, atat eu cat si colegii mei.
-Desi eram preluati in departamentul Z, stateam in continuare cu departamentul X din cauze logistice(spunea el), dar intr-un final Departamentul X se muta in alt sediu si ne alaturam departamentului Z.Usor-usor am fost scosi de pe task-urile importante si am ramas sa facem doar ceea ce nu voriau oamenii adusi de noul manager de departament. Proiectele importante erau distribuite doar catre ei.
-La un moment dat(eram in departamentul Z deja), se face un fel de audit in companie si pentru ca foloseam licente de software piratate(asa erau de cand am ajuns in companie), mi s-a dat de inteles ca mai bine as lucra de acasa cateva zile(una-doua saptamani) pana se rezolva situatia pentru ca era va dura cateva zile, o licenta software necesitand referate, semnaturi, aprobari,etc. Am fost de acrod, desi puteam foarte bine refuza, dar am considerat ca n-ar fi ok sa iau niste bani doar pentru ca vin la birou si ma uitam la seriale spre exemplu. Fara acele licente nu-mi puteam desfasura activitatea. A trecut o saptamana, au trecut doua, trei, o luna, doua, pentru ca in final perioada de stat acasa a ajuns la 6 luni, timp in care am fost izolat de restul colegilor de la birou. In acceasi situatie cu mine mai era inca cineva. Intr-un final, vazand nesimtirea crasa si minciunile care imi erau spuse de fiecare data cand intrebam cat mai dureaza situatia, am parasit compania. Evident, nu mi s-a facut niciun fel de contraoferta la plecare.
Au trecut 6 luni de atunci. Mi-a fost destul de greu sa ma adaptez din nou la noul loc de munca dupa 6 luni de stat acasa si simt ca ar trebui sa actionez cumva, consider ca au scapat prea ieftin pentru toate mizeriile facute si ma cam macina situatia asta. Acum intrebarea este: se mai poate face ceva dupa 6 luni de la momentul plecarii si cum as putea dovedi cele de mai sus? Daca se pot dovedi in vreun fel. Ma intereseaza in special ultima parte, pentru ca aceea a fost cea mai mizerabila. In afara de mailuri interne(din care se poate vedea IP-ul PC-ului de unde le-am trimis si ca nu e un IP intern), pe care le-am salvat la plecare, nu mai am altceva. Ar mai fi fost util desfasuratorul intrarilor/iesirilor din sediu pentru ca se face pe baza de cartela, dar un simplu angajat nu avea acces la el.
In concluzie, mai pot face ceva, as putea mai avea succes intr-o actiune in instanta, avand in vedere si probele destul de putine si faptul ca nu am acces la alte probe cu care pot demonstra ceeea ce am relatat mai sus?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 2 Iunie 2019
Vedeti acest articol
Hartuirea la locul de munca. Cum se pot apara salariatii de abuzurile de la serviciu?
www.avocatnet.ro/articol_369...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promisiune de marire salariu Lucican2010 Lucican2010 Buna ziua, Situatia este urmatoarea: nou angajat, trec perioada de proba 3 luni cu excelent, si primesc o oferta mai buna la alta companie. Initiez procedura ... (vezi toată discuția)
Modificare norma lucru ihgfedcba ihgfedcba Buna ziua, Eu si cateva colege suntem intr-o situatie mai delicata si nu stim cum putem sa o scoatem la capat: Momentan suntem angajate cu contract de munca ... (vezi toată discuția)
Situatie discriminatoare 3VIAL 3VIAL Buna ziua, Intampin urmatoarea situatie la actualul loc de munca si as dori sa stiu daca m-ati putea ajuta cu un raspuns si eventual un sfat in ceea ce ... (vezi toată discuția)